Bilmeniz Gerekenler

Mülakat

Mülakat yerinin adresini tam olarak öğrenin.  Önceden ulaşım imkanlarını araştırınız. Başka bir şehirden mülakata geliyorsanız, söz konusu şirket ulaşım masraflarınızı ödemiyor olsa dahi, seyahat planınızı önceden paylaşınız. Bölyelelikle mücbir sebeplerden kaynaklanan gecikmeler için mazaretinizi daha net ifade edebilirsiniz.

Kendi aracınızla gidecekseniz, nereye park edeceğinizi planlayınız. Görüşme yapacacığınız mekana en az 15 dakika önce gidiniz. Özellikle plazalarda güvenlikde,asansörde ve resepsiyonda harcayacağınız zamanı da göz önüne alınız.
Eğer bir iş başvuru formu doldurmanız isteniyorsa, formu doğru, düzenli ve tam olarak doldurmaya özen gösterin.
CV'nizi yanınızda getirmeyi sakın unutmayın.İstemişlerse  profesyonelce çekilmiş bir vesikalık fotoğraf da getiriniz.

Giyim
İyi bir ilk izlenim için tek şansınız vardır. Dış görünüşünüz iyi bir ilk izlenim için önemlidir.  Aday olduğunuz firmanın sektörüne ve firmanın giyim koduna uygun giyinmeye özen gösteriniz. Kıyafetleriniz temiz ve ütülü olsun.  Abartılı parfüm kullamayınız.  Saçlarınız ve makyajınız profesyonel bir görüntü versin. Erkek adayların sakal traşı olarak gitmeleri olumlu izlenim bırakacaktır.

İlk Karşılaşma
Bekletilmiş de olsanız, size yardımcı olmaya çalışan resepsiyonist ve sekreterlere olumlu davranınız. Az sonra gerçekleştireceğiniz önemli mülakat öncesi moralinizi bozacak gereksiz gerginliklerden uzak durunuz.
Güleryüzlü bir şekilde,  mülakat yapacağınız kişinin elini, karşınızdaki kişinin canını yakmayacak ama enerjik bir şekilde sıkınız.
Sempatik tavırlar sergileyiniz. İkram önerilerini geri çevirmeyiniz ama  çay/kahve ve/veya su ile sınırlı tutunuz.

Mülakat
Mülakat yapan kişinin adını ve şirketteki rolünü tam olarak öğreniniz.  Mülakatta birden fazla kişi varsa, gerçek karar vericinin kim olduğunu anlamak için ünvanları detayı ile anlamaya çalışınız. Göz temasını tüm grupla kurmaya çalışınız.
Mülakatı yapan kişinin mülakatı yönlendirmesine izin veriniz. Karşınızdaki kişi sizden daha az deneyimli olsa dahi,  mülakatı yönetmeye kalkışmak size bir fayda sağlamaz.  Sorulan soruları iyi dinleyiniz ve sadece soruları cevaplayınız. İlgisiz konulardan bahsederek konunun dağılmasına yol açmayınız. Mülakatı yapan kişi soruları bittikten sonra kendinizi ifade etmeniz için size ayrıca fırsat verecektir. Vermezse ilave söyleyecekleriniz için söz isteyiniz.
Mülakat sırasında gerekiyorsa, görüşmeciden sorularını tam olarak cevaplayıp cevaplamadığınıza dair ilgili geri bildirim isteyiniz.
Mülakattan önce, güçlü ve geliştirmeniz gereken özellikler gibi klişe sorular üzerinde düşünün ve hazırlıklı olun.  Yetkinlikk bazlı mülakatlar için örnek vakalarla ilgili hazırlık yapınız. Önceki iş deneyimlerinizde yaşadığınız vakakar için  durum,  görev, aksiyon ve sonuç aşamaları ile ilgili hazırlanın.
İş görüşmesi, sadece işverenin soru sorduğu bir bilgi yarışması değildir. Çalışmaya aday olduğunuz şirket hakkında soru sorabilirsiniz, hatta sorduğunuz soruları dikkatli seçerseniz, bu durumu kendi lehinize çevirebilirsiniz. Bu yüzden görüşme öncesinde, şirket hakkında iyi bir araştırma yapmalısınız. Daha önce firmayla ilgili araştırma yapmak, görüşme sırasında sorabileceğiniz sorulara odaklanmanızı sağlar. Çok soru sormamaya ve karşı tarafın sözünü kesmemeye özen gösterin. İş görüşmesi yapan kişinin maddi konulara değinmesini beklemeden bununla ilgili soru sormayın. Bunun yanı sıra mülakatçı size "Sorunuz var mı?" dediğinde hiçbir şey sormuyor olmanız ilgisiz ve yaratıcılıktan uzak olduğunuz izlenimini verecektir
Mülakat sırasında CV inizi ve iş ilanı metnini yanınızda bulundurunuz. Ayrıca not almak için mutlaka kağıt kaleminiz olsun. Ama not almak, göz teması kurmak ve kendinizi etkin bir şekilde anlatmanızın önüne geçmesin.
Mülakattan ayrılmadan önce bir sonraki adım ile ilgili mutabakat sağlayınız. Süreç nasıl devam edecek?  Bir başka görüşme daha olacak mı ? Sorularını sorunuz. Ayrılmadan önce tanıştığınıza memnun olduğunuzu ve  size ayırdıkları zaman için mutlaka teşekkür ediniz.

Mülakatta Beden Dili
İş yaşamında beden dili, çoğu zaman sözcüklerin ötesine geçer. Sadece elinizin duruşuyla, binlerce kelimeyle ifade edemeyeceğiniz şeyleri ifade edebilirsiniz.
Mülakat koltuğunda kesinlikle yayılarak oturulmamalı. Ama koltuğun ucuna gergin bir şekidle ilişerek de oturulmamalı . Enerjik ve kendine güvenli bir şekilde hafifçe arkaya yaslanarak oturulabilir. Otururken ceketinizin düğmesini çözebilirsiniz.
Mülakat sırasında el ve yüz hareketlerinize çok dikkat etmek gerekiyor. Bazen küçük bir hareket söylenenden bambaşka bir şey ifade edebiliyor. Örneğin basit bir burna dokunma hareketi size, karşınızdakinin doğru sözlü olmadığını gösterebiliyor.
Başımızı hareket ettirmemizin nedeni, diğerlerinden onay alma isteğimizdir. Bu yüzden de güçlü görünmenin bir yolu da baş hareketlerini en aza indirmekten geçiyor.
Son olarak ellerimiz ne söylediğimizi vurguluyor. Örneğin işaret ederek "orada", el sallayarak "görüşürüz" diyoruz. İki elimizi birleştirip piramit görünümü verdiğimizde ise bu, güç anlamına geliyor. Karşınızda biri elleri piramit şeklinde sizi göstererek oturuyorsa bilin ki o, ya sizin patronunuz ya da gelecekte patronunuz olacaktır.
Sadece yüzünüzle değil, tüm vücudunuzla dönmeniz "tam yüzleşme" anlamına geliyor ve kollarınızı göğsünüzde bağlamamak, bacak bacak üstüne atmamak da bu açıklığı pekiştiriyor. Çünkü bu tür hareketler niteliklerinizi sakladığınızı iletiyor. Kollarınızı kavuşturmak ise kendinizi savunmaya çalıştığınızın ifadesi.
Konuşulan kişiye tam olarak dönmek, güvenilir ve kendinden emin bir tavrı gösteriyor.
Bacak bacak üstüne atmış, kollarını kavuşturmuş ve hafif yana dönük biriyle konuşurken, onun sizinle ilgilenilmediğini hissediyorsunuz. Durum tersi olduğunda ise anlattıklarınızla ilgilendiği mesajını alıyorsunuz.
Herkesin rahatsız bazı olduğu ortak jestler var ki, onlar da gergin durumlarda vücudun verdiği tepki olarak karşımıza çıkıyor: Tırnak yeme, saçla oynama, sakız çiğneme ve diş gıcırdatma gibi...
Konuşurken ya da dinlerken göz temasını sağlamadan, karşınızdakine dürüst ve kendine güvenen biri olduğunuzu göstermeniz mümkün değil.


Fatih Sultan Mehmet Mah. Poligon Cad. Buyaka Kule 3 Kat 7 Ümraniye İstanbul    -    Tel: 0216 445 63 23    Fax: 0216 445 63 22
Ethic HR, Özel İstihdam Bürosu Olarak İşkur Denetiminde 12/09/2005 Tarihli, 76 belge no'lu Lisans sahibidir.
"4904 Sayılı Türkiye İş Kurumu kanunu gereğince, iş arayanlardan ücret alınması yasaktır."