Bilmeniz Gerekenler

CV (Özgeçmiş)

Özgeçmiş ne çok uzun,  ne de çok kısa olmalıdır. Yeni mezun bir adayın özgeçmişi bir sayfa olabilir. Ama 10-15 yıllık deneyimi olan bir adayın özgeçmişinin sadece 1 sayfa olması, potansiyel işvereninizin sizi yeterince tanımısına imkan sağlamaz. Üç sayfanını üzerindeki CV ler ise değerlendiren kişilerin zaman kısıtlarından dolayı riskler oluşturacaktır.

CV nin İçeriği
Yetkinliklerinizi etkin bir şekilde ifade etmeniz ve özgeçmişniz aracılığı ile  potansiyel işverenlerinize doğru mesajları iletmeniz hayati önem taşır. Eğitiminiz, önceki deneyimleriniz ve yetkinliklerinizle birlikte aday olduğunuz şirketin ihtiyaçlarına uygun bilgilerin yer aldığı CV’niz, sizin en önemli belgenizdir. CV’nizde eğitiminiz, deneyimleriniz ve niteliklerinizle ilgili olarak doğru bilgilere yer verip, dürüst olmalısınız. CV’nizde yazan her şey gerçeğe uygun olmalıdır.
Teknik becerileriniz, deneyimleriniz hakkında kısa, öz ve gerekli bilgiler içeren, profesyonelce sunulmuş bir CV,  mülakata davet edilmenizde ve olumlu bir mülakat yapmanızda önemli rol oynar. Mükemmel bir CV’yi tarif etmek imkansız olsa da, CV’nizi hazırlarken aşağıdaki noktaları dikkate almanızı öneriyoruz.

Kolaylıkla okunsun.
CV’niz anlaşılır olsun. Okunması ne kadar kolay olursa, ilgi çekme olasılığı o kadar yüksek olur.  Sadece daha önce çalıştığınız şirketlerdeki kişilerin anlayabileceği şirkete özgü kısaltmaları asla CV inizde kullanmayınız. Kullansanız dahi, CV de  ilk geçtiği yerde parantez içeriside anlamını ifade ediniz.  Ne çok büyük ne de çok küçük fontlar kullanınız. Okuyan kişinin gözünü yormayacak font büyüklüğü 10-12 puntodur. En çok bilinen temel font karakterlerini kullanınız.
Kolay okunması için CV’nizde başlıklara ayırınız. Örneğin, Kişisel Bilgiler, Eğitim, İş Deneyimleri gibi.

Zaman Akışına Dikkat Ediniz.
Deneyimlerinizi anlatırken, kronolojik sıraya özen gösteriniz. Deneyimlerinizden bahsederken hep sondan başlayınız. En çok dikkate alınacak deneyim genellikle son deneyimlerinizdir. Uzun yıllar iş deneyimine sahip olan adaylar son deneyimlerinizi daha detaylı yazarken, kariyerinin başındaki pozisyonları daha az detaylı anlatabilirler.
Aynı iş yerinde terfi ederek veya atanarak, farklı pozisyonlarda çalıştıysanız bu durumu mutlaka CV inizde belirtiniz.

Projelerinizden ve Başarı Öykülerinizden Bahsediniz. 
CV inizde iş yerinde aldığınız ödüllerden, başarılı projelerinizden, yüksek performans skorlarınızdan bahsedebilirsiniz.

CV nin Dili
CV nizi 3. kişi ağzı ile ve imla kurallarına uygun olarak yazınız. İyi düzeyde yabancı dil biliyorsanız. CV inizi yabancı dilde de yazabilirsiniz. Asla,  yetkin olmadğınız bir yabancı dilde; başkasına CV hazırlatarak söz konusu yabancı dili iyi biliyormuş imajı yaratmaya çalışmayınız. Bu durum mülakat ve değerlendirmelerde mutlaka ortaya çıkacak ve sizi zor durumda bırakacaktır.

Mesleki Eğitim ve Sertifikalar
İşe alım sürecinde size avantaj sağlayacağını düşündüğünüz mesleki eğitim ve sertifika bilgilerine CV inizde yer verebilirsiniz.


Fatih Sultan Mehmet Mah. Poligon Cad. Buyaka Kule 3 Kat 7 Ümraniye İstanbul    -    Tel: 0216 445 63 23    Fax: 0216 445 63 22
Ethic HR, Özel İstihdam Bürosu Olarak İşkur Denetiminde 12/09/2005 Tarihli, 76 belge no'lu Lisans sahibidir.
"4904 Sayılı Türkiye İş Kurumu kanunu gereğince, iş arayanlardan ücret alınması yasaktır."